Sigara ve meme kanseri

Resim

Sigara ve  meme kanseri  arasındaki ilişki, sıklıkla ilişkili olduğu alkol alımı birlikteliği ve hormonların etkisi nedeni ile karmaşıktır. Ancak; tütünün içinde pekçok kanserojen kimyasal maddenin bulunduğu bilimsel bir gerçektir ve tütün dumanı içindeki bileşenlerin  meme  hücrelerine zarar verdiği yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

Sigara – meme kanseri  riski, sigara  başlama yaşının erken olması,  paket/yıl sayısı ve halen içilip içilmediği ile  ilişkili olduğu gösterilmiştir. Yüzbine  yakın kadının verilerinin dahil edildiği  pek çok çalışmanın ortak analizinin yorumunda,  ilk adet tarihinden önce  ve ilk doğumdan önce sigaraya başlamanın meme kanseri riskini daha da arttığı bildirilmiştir. Burada paket/yıl ifadesiye  ne anlatmak istediğimiz açıklamamız gerekiyor. Paket /yıl; kişinin bir günde içtiği sigaranın içtiği yıl sayısı ile birlikte ifade edilmesidir. Örneğin, bir kişi 10 yıl boyunca günde 1 paket sigara içmişse  o kişinin sigara yükü 10paket/yıl olarak tanımlanır. Geniş çaplı çalışmalarda 10 paket/yıl dan fazla sigara içenlerde hormon pozitif  meme kanserinde 1.6 kat artış olduğu gözlenmiştir.

Vücudumuzdaki bazı enzim sistemleri sigara, besin ve besinle alınan organik olmayan maddelerin vücuda olabilecek zararlı etkilerini azaltmaya çalışır. Bu enzimlerin etkileri insanların genetik farklılıkları nedeni ile kişiden kişiye değişir. Zehirsizleştirmeden sorumlu enzimlerden biri yaklaşık 50 yıl önce bulunan N-asetiltransferaz 2 (NAT2) enzimidir ve genetik çeşitliliği en iyi araştırılmış olanıdır. Bu enzimin aktivitesi kişinin genetiğine bağlı olarak bazı insanlarda hızlı metobolize edici etkiye sahipken bazılarında da yavaş metobolize edici etkiye sahiptirler. Bu enzim hakkında neden mi ? bu kadar açıklamada bulunduk, Çünkü; ülkemizde de NAT2  yavaş metabolizör sıklığı  %57.4 olarak tesbit edilmiştir ve hiç de azımsanmayacak bir oranda dır. Yani hem sigara içiyorsanız hem de yavaş metabolize edilen gurupta iseniz hormon reseptöleri pozitif meme kanseri riskiniz daha da  artıyor. Bu bildiğimiz … peki ya bilemediklerimiz… Şimdi elinizdeki sigarayı yakarken bir kez daha düşünün …

Sağlıcakla kalın…

Yrd Doç Dr Özlem Uysal Sönmez

İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s