İçilen alkolün türünden çok miktarı önemlidir ve Alkol kullanım miktarı ile meme kanseri gelişim riski açısından doğrusal bir doz yanıt ilişkisi vardır.

Resim

Alkol ve meme kanseri riski arasındaki korelasyonu araştıran çalışmalar genellikle yurtdışı kaynaklıdır ve çalışmalarda alkol alım miktar birimi için ”içki” tanımı kullanılmıştır. O halde alkol alımı ile meme kanseri oluşum riskini anlayabilmek için 1 içki ile ne anlatıldığını bilmemiz gerekiyor. Aslında 1 içkiyi tanımlayan miktar ülkelere göre farklılıklar gösteriyor. Amerika Birleşik Devletlerinde 1 içki, 14 gr alkol içeren içkiyi, İngiltere’de 8 gr alkol içeren içkiyi, Japonya da ise 19.75 gr alkol içeren içkiyi tanımlar.Ülkemize ait böyle bir tanım yoktur.

Peki hafif, orta , yoğun alkol alımı ile anlatılmak istenilen nedir?

Hafif alkol alımı: <1 standart içki/gün

Orta alkol alımı: <2 standart içki/gün

Yoğun alkol alımı : >7 standart içki/hafta veya her seferinde 3 standart içki içilmesidir.

Alkol kullanmayan kadınlarla  karşılaştırıldığında hafif yada yoğun alkol kullanan kadınlarda meme kanseri riski anlamlı ölçüde daha fazladır. Günde 1 içki tüketen kadınlarda meme kanseri riski, hiç içki içmeyen kadınlara nazaran %10-12 oranında artar. 110 epidemiyolojik çalışmanın 2013 metaanalizi hafif alkol alımı ile meme kanseri gelişimi  arasında da küçük ama  anlamlı bir ilişki gösterdi . Günlük alınan alkol miktarında her 10 gram artışla (standart %70’lık içki) meme kanseri riski %9 artmaktadır. Hiç alkol almayanlarla kıyaslandığında , yoğun alkol tüketen kadınlarda meme  kanseri görülme riskinin  %40 artış gösterdiği bildirilmiştir.

Neden Alkol Meme Kanseri riskini arttırır ?

Biyolojik bir takım mekanizmalarlarla alkol alımı ile meme kanseri arasındaki ilişki açıklanabilir.

-Alkol metoboliti asetaldehitin doğrudan meme epitel hücrelerini tahrip etmesi olası mekanizmalardan biridir

-Alkolün kandaki östrojen ve androjen vb hormonlarıda yükseltmesi bir diğer mekanizmadır.

Alkol tüketiminin östradiol serum düzeylerini yükselttiği bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda alkol kullanımının hormon pozitif (ER+/PR+) meme kanseri  artışı ile ilişkili olduğu bildirilmiştir.

Alkol ve Hormon replasman tedavisi birlikteliği meme kanseri riskini nasıl etkikler?

Alkol içen  ve  postmenopozal  hormon replasman tedavisi kullanan kadınlarda meme kanseri gelişme riski  bunların her ikisinide kullanmayan kadınlarla karşılaştırıldığında 1.3 kat fazla bulunmuş.  Alkol ve HRT kullanımı 5 yılın üzerine çıktığında riskin 2 kata çıktığı görülmüş.

Ya birde Folik asit eksikliği varsa ?

Alkol kullanmayanlarla karşılaştırıldığında; Günde 1 veya  az alkol alan ve beraberinde folik asit eksikliği olan  kadınlarda  meme kanseri riski % 32 artarken,  günde  300 mcg  folik asit kullanan kadınlarda meme kanseri riskinin %5 arttığı görülmüş.

Folik asitin etkisi nasıl olur?

Folik asit DNA metilasyonunda önemli rol oynar ve östrojen resptörleri genindeki  bu  aberent metilasyon  östrojen restörü  gen ekspresyonu kaybıyla alakalı olabilir. Folik asit eksikliği hormon negatif meme kanseri artışıyla ilişkilidir.Yüksek folik asit alımı ER (-) meme kanseri riskini azaltabilir.

Sonuç olarak ; İçilen alkolün türünden çok miktarı önemlidir  ve Alkol kullanım miktarı ile meme kanseri gelişim riski açısından doğrusal bir doz yanıt ilişkisi vardır. Birde beraberinde hormon replasman tedavisi varsa ve/veya folik asit eksikliği varsa durum daha da dramatikleşir. Alkol tüketimini azaltan ya da kesen kadınlarda , meme kanseri riskinin de azalmış olacağı  görülmektedir.Alkolsüz günler dileği ile…

Sağlıcakla kalın.

Yrd Doç Dr Özlem Uysal Sönmez

İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s